Wycieczki szkolne

Niech noc będzie z Wami!

„Kreatywni” z 1d i 1e spędzają noce nie tylko w szkole – 16 października 2015r., wraz z koleżankami i kolegami z 2d i 1c, uczestniczyli w imprezie edukacyjnej „Niech noc będzie z Tobą” w Instytucie Lotnictwa w Warszawie, której celem była popularyzacja sektora lotniczego i kosmicznego w Polsce oraz promocja zawodów inżynierskich.

Jak przystało na nocne zajęcia, z Sochaczewa wyjechaliśmy późnym popołudniem. W Instytucie Lotnictwa, na co dzień tajemniczym i niedostępnym dla zwiedzających, czekało nas wiele atrakcji – istny raj dla wielbicieli lotnictwa, samolotów, kosmosu, nauki, techniki oraz ciekawych świata i lubiących aktywnie spędzać czas wolny. Między prawdziwymi samolotami, których w innych okolicznościach nie mielibyśmy szansy z bliska zobaczyć (m.in. Iskra, Iryda, Wilga, Jak, Casa, Spitfire, czy legendarne polskie samoloty Łoś i Karaś)  mogliśmy porozmawiać z pilotami, którzy tymi samolotami

Czytaj więcej: Niech noc będzie z Wami!

Edukacyjnie i integracyjnie z Kolejką Wąskotorową

     

8 października 2015r uczniowie klas 1 pod opieką swoich wychowawców i rodziców uczestniczyli w spotkaniu edukacyjno – integracyjnym. Swoją przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Kolei Wąskotorowej, a następnie sprawdziliśmy swoją wiedzę praktycznie rozwiązując przygotowane dla nas zadania zespołowe.

        Podróż kolejką do Tułowic trwała około godziny. W puszczy podzieleni na zespoły wykonywaliśmy zadanie polegające na zmierzeniu obwodu i wysokości drzewa a także określeniu jego wieku. Po wykonaniu zadań ponownie wsiedliśmy do kolejki by udać się na dalszą część zajęć terenowych i integracyjnych do Osady Puszczańskiej. Po dotarciu na miejsce piekliśmy kiełbaski na ognisku. a następnie uczestniczyliśmy w kolejnych zadaniach terenowych. Około godziny 1415 udaliśmy się do wagonów Kolejki Wąskotorowej i ze śpiewem na ustach w pełni zintegrowani ruszyliśmy w drogę powrotną do Sochaczewa. Nasza edukacyjno

Czytaj więcej: Edukacyjnie i integracyjnie z Kolejką Wąskotorową

Jan Paweł II - Patron Rodziny

    Takie hasło towarzyszyło XV Pielgrzymce Rodziny Szkól im. Jana Pawła II, która odbyła się 8 października w Częstochowie.

W tym roku w spotkaniu na Jasnej Górze wzięło udział prawie 500 szkół z całej Polski. Mszy, której przewodniczył biskup diecezji radomskiej ks. Henryk Tomasik, wysłuchało ponad 20 tysięcy pielgrzymów, wśród nich oczywiście uczniowie naszego gimnazjum, którzy od początku uczestniczą w spotkaniach jasnogórskich.

    Naszą szkołę reprezentowało 46 uczniów klas drugich i trzecich oraz 6 nauczycieli, w tym pani dyrektor M. Gorgis, ksiądz Jarosław oraz organizatorka i dobry duch pielgrzymki pani A. Koperska.

Wyruszyliśmy bardzo wcześnie, bo ok. 6.30, by dotrzeć na miejsce tuż przed godziną 11. Podróż trwała dość długo, ponieważ po drodze był korek. Jak zwykle nasi drogowcy w godzinach szczytu postanowili  remontować trasę. Na szczęście zdążyliśmy na

Czytaj więcej: Jan Paweł II - Patron Rodziny

Zielona szkoła w Kulce

 

  Maj to tradycyjnie miesiąc dłuższych wycieczek szkolnych, czyli tzw. zielonych szkół. W ramach wyjazdu uczniowie nie tylko bawią się, ale też poznają zabytki i tradycje  danego regionu.

Od pewnego czasu wielką popularnością cieszą wycieczki, podczas których gimnazjaliści uczestniczą w różnych imprezach, najczęściej o charakterze sportowym. Uczniowie mają okazję wykazać  się wtedy różnymi umiejętnościami.

Taki cel miała wyprawa uczniów klasy 1c, 3a i 3c do ośrodka turystycznego w Kulce położonego nad jeziorem Łęsko w pobliżu Szczytna na Mazurach.

Przez 5 dni (7 – 11 maja) gimnazjaliści sprawdzali się w wielu konkurencjach. Najwięcej emocji wywołało pływanie na kajakach. Dla wielu była to pierwsza próba jak radzić z wiosłami. Jednak jakoś udało się przełamać strach i wypłynąć na środek jeziora o głębokości... kilkudziesięciu metrów. Dobrze, że dowiedzieliśmy się o tym dopiero po dopłynięciu do

Czytaj więcej: Zielona szkoła w Kulce

XIV zlot szkół noszących imię Jana Pawła II

9 października już po raz XVI odbył się w Częstochowie zjazd szkół noszących imię Jana Pawła II. Tradycyjnie nasza szkoła udała się tego dnia na Jasną Górę. W pielgrzymce uczestniczyli uczniowie klas trzecich i drugich pod opieką pani katechetki Anny Koperskiej i księdza Mariusza Makowskiego.

Tuż po godzinie 10 przybyliśmy na miejsce. Poczet sztandarowy udał się na wały, tuż przy ołtarzu. Natomiast pozostali uczestnicy pielgrzymki zajęli miejsce na trawiastych błoniach pod klasztorem.

    Kilka minut przed godziną  11 powitano pielgrzymów z całej Polski. Okazało się, że razem z nami modlić się ponad 25 tysięcy pielgrzymów z prawie 500 szkół. Mszę odprawiało 200 księży, a przewodniczył jej nuncjusz papieski, który skierował do młodzieży przesłanie. Na zakończenie uroczystej mszy odczytano list, który wysłano do papieża Franciszka.

     W programie pielgrzymki znalazło się oczywiście zwiedzanie

Czytaj więcej: XIV zlot szkół noszących imię Jana Pawła II

Kolejką do puszczy

2 października klasy pierwsze gimnazjum wybrały się na wycieczkę integracyjną kolejką wąskotorową do Tułowic. O godzinie dziewiątej zaczęliśmy zwiedzanie Muzeum Kolei Wąskotorowej.

Najpierw przewodnik pokazał nam wiele różnych eksponatów, m.in. historycznych lokomotyw, wagonów i torów. Następnie przeszliśmy do małej makiety pociągów poruszających się po torach. Była to wielce fascynująca zabawa, szczególnie dla chłopaków.

Później wszystkie klasy pierwsze wsiadły do wagonów i ruszyliśmy do Tułowic. W pociągach zostaliśmy podzieleni na grupy, a każda miała swoje kartki z zadaniami. Najpierw zatrzymaliśmy się w puszczy, w której zadaniem każdej grupy było zmierzenie obwodu drzewa, jego wysokość, wiek oraz zabrać liść wybranego drzewa.

Po zrobieniu tych zadań, pojechaliśmy do Osady Puszczańskiej. Tam, najpierw było ognisko i pieczenie kiełbasek. Po najedzeniu się, grupy musiały wykonywać kolejne zadania. Po

Czytaj więcej: Kolejką do puszczy

Szlakiem Papieskim

       16 października 1978 roku kardynał Karol Wojtyła został papieżem i przybrał imię Jana Pawła II. Od tego czasu minęło już 35 lat, ale pamięć o tych wydarzeniach jest ciągle żywa. Co roku organizowane są uroczystości, które upamiętniają tamte wydarzenia. Od kilku lat  w Polsce obchodzi się parę dni wcześniej tydzień papieski. Natomiast od 13 lat szkoły noszące imię papieża spotykają się w Częstochowie na Jasnej Górze. W tym roku oczywiście, nie zabrakło tam naszej delegacji. Oto relacja uczestników pielgrzymki.

   10 października o 6.30. zebraliśmy się przed szkołą i czekaliśmy na pojazd. 10 minut później zajęliśmy miejsca w magicznym autobusie i wyruszyliśmy w trasę. Musimy przyznać, że droga w stronę Częstochowy przebiegała w bardzo sympatycznej atmosferze. Najpierw pomodliliśmy się o pomyślny dojazd na Jasną Górę a potem zajęliśmy się swoimi sprawami.

Czytaj więcej: Szlakiem Papieskim

Telewizja od kuchni

Następne dni  w klasie 2c też były ciekawe, bowiem wreszcie  wyruszylismy na wycieczkę. Co prawda niedaleko, bo do Warszawy, ale w planach mielimy najpierw seans w kinie a potem zwiedzanie TVP.

     13 listopada, kiedy nasi starsi koledzy męczyli się nad rozprawką, my  zebralismy się pod szkołą, by wreszcie wyruszyć w podróż.

  Po dwóch godzinach  dotarlimy do Warszawy, co prawda z niewielkim opóźnieniem, ponieważ  jak zwykle ulice były nieprzejezdne. Biegiem udalismy się  do Cinema City w galerii Mokotów. Do wyboru mielimy dwa filmy: Asterixa i Obelixa oraz Alexa Crossa, bowiem wymarzyny Bond trwałby za długo i spoźnilibysmy się do telewizji.

Ja wybrałem Alexa i nie żałuję. Zdecydowana większosć klasy podziwiała wyczyny Galów na Wyspach Brytyjskich. Jak wynika z ich słów, nie nudzili się w trakcie seansu.

Po mniej więcej półgodzinnej przerwie, którą oczywiscie

Czytaj więcej: Telewizja od kuchni

„Coś wybucha, coś się dzieje – azot wokół postrach sieje!”

12 maja 2012 roku, mimo deszczowego poranka, grupa żądnych wiedzy i niezapomnianych wrażeń uczniów z Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Sochaczewie, pod opieką nauczycieli: B. Franczuk, R. Rossa – Ponieważ i J. Franczuk,  wyruszyła do Warszawy na 16 PIKNIK NAUKOWY Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.  Jest to największa w Europie impreza popularyzująca naukę, która odbywa się w Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na warszawskim Powiślu. Tematem przewodnim tegorocznego Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik była „Energia”. Każdy z nas, zainteresowany odkrywaniem tajemnic nauki w przyjazny, zrozumiały i atrakcyjny sposób, mógł znaleźć dla siebie coś fascynującego.

„Energia” to bardzo obszerne hasło. To jedna z nielicznych wielkości fizycznych wyróżnionych specjalnym znaczeniem w porządku świata – obowiązuje wszak bezwzględne prawo jej zachowania. Nie rodzi się i nie

Czytaj więcej: „Coś wybucha, coś się dzieje – azot wokół postrach sieje!”

Z wizytą w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku

Ubiegłoroczne wydarzenia w Japonii spowodowały znaczący wzrost zainteresowania kwestią bezpieczeństwa związanego z promieniowaniem. To wszystko działa silnie na wyobraźnię, a wyobraźnia pracuje tym mocniej, im mniejsza jest wiedza  na dany temat.

       15 marca 2012r. uczniowie klas trzecich, uczestnicząc w zajęciach prowadzonych przez pracowników Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku, mieli możliwość dowiedzieć się: Czy elektrownie jądrowe są bezpieczne? Czy powinniśmy bać się promieniowania? Pani Ewa Droste, pracownik NCBJ, uświadomiła młodzieży, że promieniowanie towarzyszy nam od narodzin do śmierci.  Jest to tak zwane promieniowanie jonizujące, będące produktem przemian promieniotwórczych. Skąd ono się bierze? Otóż, jak poinformowała uczniów pani Ewa, jest naturalnym składnikiem naszego środowiska. Średnio połowa tego promieniowania pochodzi z radonu – promieniotwórczego gazu

Czytaj więcej: Z wizytą w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku

Relacja z BioCenu

Marzec w Gimnazjum nr 1 obfitował w wiele ciekawych wydarzeń. Jakoś tak się złożyło, że  dotyczyły one przedmiotów przyrodniczo- matematycznych, na ogół niezbyt lubianych przez uczniów. Opisywane inicjatywy były adresowane do wszystkich gimnazjalistów, nie tylko pasjonatów przedmiotów ścisłych i  miały pokazać, że matematyka, chemia czy fizyka to ciekawe dziedziny naukowe, a współczesna cywilizacja nie mogłaby bez nich istnieć. Wszyscy

Czytaj więcej: Relacja z BioCenu

Warsztaty biologiczne w Instytucie Biologii Molekularnej w Warszawie

4 listopada 2011

Temat: „Czy wiesz, co jesz?”

Praktyczne warsztaty skoncentrowane na poznaniu funkcjonowania i znaczenia zmysłów smaku i zapachu. Pełne ciekawych i zaskakujących informacji, oparte na degustacji produktów spożywczych. Dodatkowo eksperymenty nad obróbką chemiczną i cieplną produktów udowodnią, że to, co jest milsze dla oka, wcale nie oznacza, że jest zdrowe dla organizmu.Celem warsztatów jest również zapoznanie

Czytaj więcej: Warsztaty biologiczne w Instytucie Biologii Molekularnej w Warszawie

Przydatne linki

 

 

 

 

 Blog webekm.com the ekm.

Download from BIGTheme.net free full premium templates