Program GLOBE

Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Sochaczewie od 15 lat w międzynarodowym programie GLOBE.

W 2015 roku Gimnazjum nr 1 w Sochaczewie obchodzi 15 rocznicę uczestnictwa w międzynarodowym programie badawczym GLOBE.

Jest jedyną szkołą w mieście i powiecie, która bierze udział w tym projekcie.

Program GLOBE jest  programem, który skupiając uczniów, nauczycieli i naukowców umożliwia poznawanie globalnych problemów środowiska. W ramach Programu w 110 krajach świata, funkcjonuje sieć ponad 20000 szkół podstawowych i ponadpodstawowych, badających problemy ekologiczne środowiska oraz dzielących się informacjami z tego zakresu z całą międzynarodową społecznością. Uczniowie przeprowadzają obserwacje dotyczące pokrycia terenu, sezonowości, a także prowadzą pomiary wybranych wskaźników klimatycznych, hydrologicznych i glebowych. Uzyskane wyniki zestawiane na specjalnych formularzach przesyłane są drogą internetową bazy danych Programu, która mieści się w Waszyngtonie (USA).

W Gimnazjum nr 1 monitorowana jest woda rzeki Bzury, dokonywane  są pomiary  pH, przewodnictwa elektrolitycznego, temperatury oraz przejrzystości wody. Badania przeprowadzane są w każdy wtorek, w godzinach między 11  a 12, wtedy to nad brzegiem rzeki można spotkać młodych przyrodników, zaopatrzonych  w specjalistyczny sprzęt badawczy, dokonujących pomiarów hydrologicznych. Działania uczniów prowadzone są pod kierunkiem krajowego koordynatora, pani Magdaleny Machinko-Nagrabeckiej, a merytorycznie wspomagane przez grono naukowców z warszawskich uczelni.

Raz  w roku uczniowie uczestniczą w  Seminarium Uczniowskim – GLOBE GAMES, w trakcie któregodzielą się uzyskanymi wynikami z innymi uczniami  i naukowcami, prowadzą badania laboratoryjne, wykorzystują różnorodne instrumenty naukowe. Mają  do czynienia z prawdziwymi danymi, zebranymi bądź przez nich samych, bądź uzyskanymi z innych szkół uczestniczących w Programie GLOBE.

Seminaria odbywają się w różnych ciekawych przyrodniczo miejscach w Polsce. Młodzi przyrodnicy z Gimnazjum nr 1 brali udział między innymi w Seminarium   w Szklarskiej Porębie, Sułowie, Rąbce (Słowiński Park Narodowy),  Międzyzdrojach, Kampinoskim Parku Narodowym ( razem z młodymi przyrodnikami z Czech), Darłowie oraz Iwoniczu.

Globe Games 2014

Globe Games 2013