TWOJE DANE- TWOJA SPRAWA - 2016/2017

6 czerwca 2017 roku w Warszawie  uroczyście  podsumowano VII edycję Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego GIODO „Twoje dane – twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli”.   W czasie realizacji programu w naszej szkole byliśmy uczestnikami  wielu wydarzeń.      

Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiej gry planszowej – edukacyjnej „Twoje dane – Twoja sprawa.  Celem tej gry było propagowanie wiedzy na temat danych osobowych
i ich ochrony poprzez realizację przydzielanych zadań. W skład naszej drużyny weszli: Julka Kosman 2d, Julka Niewadzi 2d, Weronika Stankowska 2d, Dagmara Magierska 2d, Maja Czarnocka 2d, Oliwia Banaszczak 2d , Zuzanna Koperska 2d, Majka Kęska 2d, Wiktoria Brożyna 3c, Zosia Kalota 3d, Sylwia Zagajewska 3d, Patrycja Ogrodowska 3d, Wiktoria Lewandowska 3c, Wiktoria Buczyńska 3c, Kasia Smolińska 3c, Patrycja Sowik 3c, Patrycja Grochowska 3c, Julka Woźnicka 3c, Oliwia Cieślak 3c, Patrycja Ogrodowska 3d. Projekt koordynowała pani Renata Rossa – Ponieważ

Konkurs obejmował 6 etapów:

Etap I : Mistrz Wiedzy

Etap II – Białe Święta z GIODO

Etap III – Plakatuję – Informuję

Etap IV – Konkursowe ABC

Etap V – Zaprezentuj siebie

Etap VI – Dobre Praktyki

Każdorazowo zadania konkursowe i ich rozwiązania prezentowane były na tablicach informacyjnych w holu szkoły  oraz  na planszy gry. Podsumowaniem konkursu jest blisko 60- stronicowa, ilustrowana „Księga dobrych praktyk”. Grę ukończyły 34 szkoły w Polsce. Udział w grze zakończył się sukcesem,  koordynator, p. R. Rossa – Ponieważ  uzyskała wyróżnienie.

Plakaty, gazetki informacyjne i  sesje plakatowe przygotowywane przez uczniów
i prezentowane w gablotach i w holu szkoły przypominały nam, jak ważne jest prawo
do prywatności i ochrony tożsamości. Zwróciliśmy uwagę rodziców na  problemy ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa dziecka w Internecie, rozdając  im ulotki i prowadząc kampanie informacyjne.  Wiedzę  o   ochronie danych osobowych i bezpieczeństwie 
w Internecie  poszerzyły lekcje języka polskiego, języka angielskiego,  informatyki  i zajęcia  z wychowawcami  - łącznie było ich 60.

Obchodom Europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych towarzyszyła prezentacja  prac plastycznych i multimedialnych przygotowanych przez uczniów oraz gazetka w holu szkoły.  Konkurs międzyklasowy  „Gdzie są twoje dane?”  wśród klas pierwszych wygrał zespół klasy  1e (Wiktoria Kierubińska, Zuzanna Krendzelak, Jakub Wójcik), wśród klas drugich – 2d  (Maja Czarnocka, Paulina Niewęgłowska, Julia Ślusarczyk).

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu uczniowie przygotowali filmy, komiksy, prezentacje nt bezpieczeństwa w sieci i przeciwdziałania cyberprzemocy.

Ośmioro uczniów ( Wiktoria Dębkowska,  Weronika Łopacińska, Szymon Ochman, Martyna Pawłowska,    Milena Skorupa,  Katarzyna Smolińska,Dawid Szymerski,  Paweł Walda)  przygotowało  prace  na ogłoszony przez GIODO ogólnopolski konkurs na najlepsze  opowiadanie  pt. „Jak ja /moja rodzina chronimy dane osobowe”.  Wyróżnienie w konkursie zdobył Szymon Ochman.

Podsumowaniem naszych działań była 1 czerwca debata oxfordzka, której teza brzmi ”Hejt niszczy przyjaźnie, odbiera wolność, zabija rozwój osobisty młodzieży”. Debatę prowadzili przedstawiciele klas 1c i 1d  przygotowywani pod kierunkiem pani Renaty Rossa – Ponieważ. Zadaniem młodzieży było przygotowanie argumentów do dyskusji. Dane zebrane
z  ankiet skierowanych do rówieśników, społeczności miasta i internautów zaprezentowano podczas debaty. Aby wzmocnić argumenty, uczennice przygotowały teledysk do piosenki „Przytul hejtera”. Uczestnicy uznali, że debata była cennym doświadczeniem,  które kształtowało umiejętność kulturalnej i rzeczowej wymiany argumentów, słuchania
i publicznego wypowiadania swoich poglądów, zmobilizowało do refleksji na temat problemu hejtu i zachowania młodzieży wobec tego zjawiska.

Choć zakończyła się tegoroczna, VII edycja programu „Twoje dane- twoja sprawa”, to  wyniki ankiet ewaluacyjnych  pokazują, że  ciągle musimy się uczyć, jak chronić dane osobowe i swój wizerunek w sieci.

Przydatne linki

 

 

 

 

 Blog webekm.com the ekm.

Download from BIGTheme.net free full premium templates