Mistrzowie Kodowania 2017

Nasze gimnazjum po raz trzeci przystąpiło do programu „Mistrzowie Kodowania”, to już IV edycja tego programu. W roku szkolnym 2016/2017 w projekcie brała udział klasa 1b, w której realizowany jest program nauczania matematyki wspomagany technikami informatycznymi – „Intermatma z elementami programowania i  robotyki”. Przystąpiliśmy również do projektu „MEN – Pilotaż Programowania”.

W ramach tych działań uczniowie programowali w Scratchu i AppInventorze, konstruowali i programowali roboty Lego MINDSTORMS i TROBOT.

Tworzyliśmy gry, animacje, muzykę, proste programy i pomoce dydaktyczne do nauczania różnych przedmiotów, a także aplikacje na telefony komórkowe.

Programowanie rozwija logiczne myślenie, kreatywność, współpracę. Uczniowie pomagali sobie wzajemnie, szukali wspólnie błędów w tworzonych programach. Jest to wstęp do programowania i uzyskane w ten sposób umiejętności można wykorzystać w przyszłości, ponieważ ciągle potrzebujemy na rynku pracy programistów.

W następnym roku również planujemy udział w projekcie.

Uczniowie w trakcie projektu mogli tworzyć niesamowite roboty i kazać im chodzić, rozmawiać, myśleć i robić wszystko, co tylko podpowie im wyobraźnia. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach, byli zainteresowani konstruowaniem i programowaniem robotów.

Uczniowie projektowali, budowali, programowali i testowali urządzenia mające wykonać określone zadania.

Uczniowie zaprezentowali swoje skonstruowane i zaprogramowane roboty podczas Dni Otwartych dla uczniów klas szóstych i dla rodziców oraz w czasie zebrań.

Uczniowie brali udział w warsztatach robotycznych w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, uczestniczyli w „Godzinie Kodowania” i „Tygodniu Kodowania”.

Uczniowie chętnie i efektywnie pracowali na lekcjach „Intermatmy”. Widzieli od razu efekty swojej pracy, co było dla nich satysfakcjonujące i motywowało ich do dalszej pracy.

Opracowała

Katarzyna Kozłowska