Tydzień Matematyczny 2012

 

We wtorek 13 marca do „główkujących” matematycznie uczniów Gimnazjum nr 1 dołączyli uczniowie klas szóstych ze szkół podstawowych naszego powiatu. W przygotowanym specjalnie dla nich turnieju Matematyczne Potyczki uczniowie zmagali się w pięciu konkurencjach: szyfromania, kostki HAPPY, krzyżówka, wieża Hanoi oraz matematyczne skojarzenia.

Przygotowane przez nauczycieli gimnazjum zadania, oprócz wiedzy matematycznej uczniów, wykorzystywały ich twórcze podejście do problemów oraz dawały możliwość kształcenia i rozwijania umiejętności współpracy w zespole i skutecznego komunikowania się w sytuacjach nietypowych. Organizowanie takich konkursów, zdaniem autorów, nie tylko rozwija i doskonali umiejętności kluczowe, ale przede wszystkim czyni myślenie uczniów szerszym i bogatszym.

Dobre zadanie zmusza rozwiązującego do myślenia i daje możliwość uczenia się na własnych błędach. Organizatorzy turnieju, wybrali zadania, które wymagały od uczniów myślenia, zaangażowania i inwencji twórczej. Zadania te miały spełnić dwojaką rolę: miały kształcić, ale również i bawić. Jednym z głównych zamierzeń organizatorów było bowiem to, żeby zadania, jak również samo doświadczenie związane z próbą ich rozwiązania, zapadły w pamięć uczestników konkursu. Ważnym celem tego turnieju była integracja uczniów szkół podstawowych naszego powiatu. Wszyscy jego uczestnicy oraz ich opiekunowie otrzymali dyplomy i podziękowania, a zwycięzców uhonorowano nagrodami. Mamy nadzieję, że to spotkanie przyczyniło się do uczynienia z matematyki bliskiego uczniom i atrakcyjnego przedmiotu oraz zintegrowania młodzieży w naszym mieście.

W konkursie wzięli udział przedstawiciele następujących szkół podstawowych:
- SP nr 2 Sochaczew
- SP nr 3 Sochaczew
- SP nr 4 Sochaczew
- SP nr 7 Sochaczew
- SP Nowa Sucha
- SP Gawłów

Przydatne linki

 

 

 

 

 Blog webekm.com the ekm.

Download from BIGTheme.net free full premium templates